Kategorie: Wszystkie | Candy | Inne | Jersey | Lalki | Moje robótkowanie | Z robótką przez wieki
RSS
wtorek, 27 października 2009
Krosno

Coraz częściej na forach robótkowych pojawiają się pytania o krosno do haftu. I coraz częściej współczesne hafciarki decydują się na taki zakup. A kiedyś to był mebelek stanowiący stałe wyposażenie salonu. I haftowanie na nim było rzeczą jak najbardziej oczywistą. Zapraszam więc na przegląd dawnych krosien.

Pierwsze prezentowane krosno należało do Józefiny:

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

Kolejne do George Sand (tak, tak, ona też haftowała :-))

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

I jeszcze kilka (nie wiem czyją były własnością)

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

I troszeczkę robótkowych "przydasiów"

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

czwartek, 15 października 2009
Frywolitki

Umiejętnością tworzenia koronek frywolitkowych szczyciła się niejedna wielka dama :-)

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

czwartek, 08 października 2009
Haft

Coś ostatnio zaniedbałam tę kategorię na blogu. Czas się więc poprawić. Dzisiaj znaleziony w sieci obraz haftującej Madame de Pompadour. Nie wiem kto jest jego autorem. Prawda, że piękny? A zwróćcie uwagę na krosno :-)

Host unlimited photos at slide.com for FREE!

piątek, 13 lutego 2009
Klocki

Dawno nic tu nie wstawiałam, ale znalazłam tak piękny obraz, że muszę go pokazać. Niestety nie wiem kto jest jego autorem.

Host unlimited photos at slide.com for FREE!
sobota, 09 lutego 2008
Klocki

Dzisiaj będzie o koronkach klockowych. Trochę historii zamiast robótek bieżących, bo na robótkowanie nie mam ostatnio czasu i nie zanosi się, żebym go znalazła w najbliższej przyszłości.

k k

k k

k

k k

Zastanawiające, że na większości zdjęć przedstawione są starsze panie.

A ta dziewczynka z drugiej fotografii to prawie ja z dzieciństwa. Byłam do niej bardzo podobna, kiedy byłam dzieckiem :-))

niedziela, 03 lutego 2008
Szycie

Dzisiaj będzie o szyciu. Naszło mnie na szycie. Zresztą cały czas mnie nachodzi jak tylko popatrzę na maszynę i listę rzeczy, które muszę uszyć "na wczoraj". Lista się wydłuża, a ja nie mam czasu na robótki. Sezon w pełni, w dodatku sesja. Aby całkiem nie zwariować, no i żeby jednak było troszeczkę szycia, przedstawię zdjęcia znalezione w internecie. A więc igiełki w ruch i szyjemy :-))

q

q q

q

q

q q

Piękne patchworki , prawda? Niestety te zdjęcia powodują, że moje sumienie krzyczy jeszcze głośniej, iż czeka na uszycie pewna kołderka.

 

poniedziałek, 03 grudnia 2007
Haft

Kobieta siedząca z pustymi rękami? Dawniej to było nie do pomyślenia. Ręce trzeba było więc czymś zająć. Czymś, co wygląda elegancko, subtelnie, nie jest męczące i dodaje kobiecie uroku. Pamiętacie co trzymała w rękach Krzysia, kiedy Ketling wyznał jej swą miłość? Trzeba przyznać, że chyba każdej kobiecie "jest do twarzy" z igiełką w ręku.

1

2

3 5

4

niedziela, 28 października 2007
Kręć się, kręć wrzeciono

Uwielbiam oglądać portrety z dawnych lat. A jak uda mi się wypatrzeć portret kobiety z robótką cieszę się podwójnie. Tym razem kolej na kądziel. Dzisiaj przedstawiam obraz "The Spinstress", który namalował w 1787r angielski malarz George Romney.

Romney 

I kolejny obraz namalowany nieco później, bo w 1872r. Adolphe-William Bouguereau "The Proposal"

The Proposal 

piątek, 31 sierpnia 2007
Frywolitki

O sztuce plątania frywolitek nie będę się rozpisywać. Kiedys były dość popularne, potem prawie umarły śmiercią naturalną a teraz znowu wracają do łask. Za to czółenka w dawnych czasach były imponujące. I to nie tylko wielkością. Były drewniane, ale i kościane, trafiały się też ze srebra i wysadzane drogimi kamieniami. Od dawna wypatruję na targach staroci czółenek do frywolitek, ale jak na razie nie spotkałam ani jednego. A jak wyglądały takie stare czółenka? Można zobaczyć tutaj.

1 2

poniedziałek, 30 lipca 2007
Orońsko

Kiedy byłam małą dziewczynką zwiedzałam pałacyk w Orońsku i bardzo mi się tam podobało. Pamiętam, że odniosłam wtedy wrażenie jakby właściciele przed chwilą wyszli i zaraz mieli wrócić. Pałacyk powstał w II poł. XIX wieku. Jego właścicielem był Józef Brandt.

Ostatnio przejeżdżałam przez Orońsko i po prostu musiałam skręcić i wstapić do muzeum. Postanowiłam (tradycyjnie już) sfotografować koronki. Bardzo się zdziwiłam karteczką przy drzwiach (drzwi były zamknięte), żeby walić tak długo aż ktoś otworzy. No to mój mąż walił w te nieszczęsne drzwi i czekaliśmy (męska ręka bardziej twarda). Przyszła pani i nas wpuściła. Trzeba było założyć kapcie. Oczywiście nie było żadnych w moim rozmiarze a wcale nie noszę butów dziecięcych. Wszystkie kapcie były na nogi olbrzymów. Tak więc chodzenie nie było zbyt wygodne, bo kapcie mi ciągle spadały. Kupiliśmy bilety i zapytałam o możliwość fotografowania (na cenniku nie było nic na ten temat napisane). Pani powiedziała, że nie wie, ale pójdzie się zapytać. No to czekaliśmy. Po chwili wróciła i nam powiedziała, że na aparat musimy kupić jeszcze dwa normalne bilety. Tu się troszeczkę wkurzyłam, bo tę cenę przed chwilą wymyśliła pani na zapleczu. Ale się zapytałam czy są tam jakieś koronki i czy warto ten bilet kupić. Pani nie wiedziała co to są koronki. Ale moje pytanie usłyszała pani z zaplecza i wyszła do nas. Powiedziała, że ona wie co to są koronki, bo robi na szydełku. W końcu uzgodniłam z nią, że jeśli zobaczę coś ciekawego, to wrócę żeby kupić dwa dodatkowe bilety na aparat. No i poszliśmy zwiedzać. Do zwiedzania były cztery pomieszczenia, w których były DWIE serwetki wielkości talerzyka deserowego. Więcej nie było NIC. Dobrze, że nie kupiłam tych biletów, bo chyba by mnie coś trafiło na miejscu. Co się stało z tym muzeum? Gdzie się podziały eksponaty, które pamiętam z dzieciństwa? A może muzeum wydawało mi się większe bo ja byłam wtedy mała?  Już chyba na zawsze Orońsko będzie mi się kojarzyć z wielkim rozczarowaniem.

A oto pałacyk z zewnątrz. Za zrobienie tych zdjęć zapłacić nie musiałam.

Orońsko

Orońsko

Na drzwiach widać karteczki. Na jednej jest cennik, a na drugiej informacja, żeby walić w drzwi do skutku :-)

 
1 , 2
| < Styczeń 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

I am a
Sunflower

What Flower
Are You?